Визначні місця

Турківський район

Джерело мінеральної води Нафтуся та Залізна, с.Розлуч

Джерело мінеральної води "Нафтуся" та "Залізна"

визначні місця
Image

Джерело мінеральної води №1 "Нафтуся" — гідрологічна пам'ятка природи місцевого значення в Україні. Розташована в межах в селі Розлуч, на території ландшафтного заповідника "Розлуч".

Гідрокарбонатні натрієво-кальцієві води типу «Нафтуся» є водами слабкої мінералізації. Вода має специфічний запах сірководню та нафтовий присмак.

«Нафтуся» використовується для ліквідації та запобігання утворенню каменів і піску в нирках, жовчному міхурі; сприяє нормалізації обміну речовин, покращенню роботи шлунково-кишкового тракту, печінки, сечо- та жовчовивідних шляхів; підвищує імунітет; попереджає онкологічні захворювання тощо.

Воду рекомендується вживати відразу, оскільки вона дуже скоро втрачає свої властивості.

Порівняльна характеристика фізико-хімічного складу слабомінералізованих вод джерела №1 та мінеральних вод типу «Нафтуся» Трускавецького та Східницького родовищ свідчить про їх значну схожість у більшості основних компонентів та властивостей, а також відносну стабільність складу.

Джерела типу "Нафтуся" є і у Вовчому: в урочищах Млака, Пасіки, біля Січака, Гилитята, біля Анці Шевчишиної. Джерела лікувальної мінеральної води є майже в усіх селах Турківщини. Із цих джерел люди беруть воду, п’ють і використовують в лікувальних цілях.

Також на території заповідника "Розлуч" є джерело води "Залізна". Джерело протікає на схилі гори в лісі, неподалік від сільської дороги. Вода дуже приємна на смак, але вживати її слід обережно — може псувати зубну емаль. Детальних досліджень джерела не проводилось.

Image
У 1979 році Одеський НДІ курортології провів аналізи хімічного складу води і ось, який висновок вони зробили:

Комплекс гідрогеологічних та фізико-хімічних досліджень, виконаних в 1978-1979 р Одеським НДІ курортології, дозволив виділити в межах Розлуцького родовища дві бальнеологічні групи мінеральних вод: слабо гідрокарбонатні натрієво-кальцієві води типу «Нафтуся» джерела №1 і гідрокарбонатні натрієві води середньої мінералізації (12,0-12,9 г/л) без вмісту специфічних компонентів і властивостей джерела №2. 

На підставі кількості і сумарної активності зростання специфічних фізіологічних груп мікроорганізмів, наявності антимікробних властивостей, слабомінералізірованні води джерела №1 с.Розлуч подібні з водами типу «Нафтуся» (джерел №1 і №10 курорту Східниця). 

Було проведено дві серії дослідів в зимовий і літній сезони з 24-х денним курсом введення собакам досліджуваної води. Слабомінералізована вода джерела №1 с.Розлуч, що вводиться в дозі 2% від ваги собак, викликає у них активізацію жовчовиділення, яка виражається в збільшенні обсягу сецерніруючої жовчі. Під впливом курсового введення слабомінералізованої води джерела №1 у собак стимулюєся і процес жовчоутворення, що виражається в підвищенні білірубіноутворення і холатоутворення; знижується холато-холестериновий індекс. Фізіологічна активність досліджуваної мінеральної води вища в літній сезон, хоча і не має принципових відмінностей з зимовим сезоном. У літній період слабомінералізована вода першого джерела має властивості сумації своєї дії, про що говорять достовірні регресивні зв'язки між змінами жовчоутворення і термінами курсу водних навантажень. Курсове введення мінеральної води джерела №1 значно збільшує діурез. Під впливом курсових введень досліджуваної мінеральної води у собак з сечею виділяється значна кількість азотистих шлаків і хлоридів. Збільшення діурезу обумовлено підвищенням клубочкової фільтрації і зниженням канальцевої реабсорбції. Сезонних відмінностей у дії води с.Розлуч на сечовиділення у собак не відзначається. Біологічна дія слабомінералізірованої води джерела №1 специфічна і подібна впливу на функції печінки і нирок курсових введень мінеральної води «Нафтуся» Трускавецького курорту. Вплив слабомінералізованої води джерела №1 с.Розлуч на досліджувані функції печінки і нирок слід вважати позитивним, які можуть бути використані з лікувальною метою в курортологічній практиці. Експериментальні біохімічні дослідження, проведені на білих щурах, показали, що внутрішній прийом слабомінералізованої води джерела №1 с.Розлуч обумовлює зрушення в метаболізмі нуклеїнових кислот ядер клітин, регенерує печінку щурів, які за спрямованістю і силі ефекту аналогічні для води свердловини 21-Н курорту Трускавець і вод джерела №1 і 10 селища Східниця Львівської області, що дозволяє розглядати досліджувану слабомінералізовану воду, як біологічно активну, що володіє «нафтусеподобною» дією.

Координати: с. Розлуч, Нафтуся 49.24094, 22.98644, Залізна 49.23994, 22.99081
play-button2.svg