Витік річки Дністер, с.Розлуч, с.Вовче
Витік річки Дністер
визначні місця

З давніх-давен ріка символізувала життя. Вона жива, мінлива, звивиста і швидкоплинна. Вона стрімка, бадьора, але буває широка і могутня. Вона народжується десь високо-високо і далеко-далеко і несе свої води до синього моря.
А й справді, де вона народжується? Де бере свій початок найбільша ріка західної України? І чи існує джерело, яке можна вважати початком Дністра?
Виявляється, що можливо ідентифікувати витік ріки, і гідрологи мають методи встановлення витоків річок. За їхніми даними річка Дністер починається на висоті 932 м над рівнем моря поблизу села Вовче, що поруч гори Розлуч. Поблизу села тече маленький струмочок під назвою Старе Поле. Насправді ж цю ниточку холодної води варто називати гучною назвою Дністер, тут починається водна артерія Галичини, яка завершується впадінням в Чорне Море неподалік від міста Одеса. Село Вовче стоїть на двох берегах ріки. Тутешні села ще можуть похвалитися тим, що ріка тече центром населеного пункту. Зараз витік Дністра - пам’ятка природи, розташована між селами Шум’яч, Розлуч та Вовче, але, очевидно, ближче до Вовчого. Площа заповідника 54 гектари, він розміщений на території Турківського держлісгоспу Вовчанського лісництва.
Біля витоку Дністра проводиться еко-фестиваль "День Дністра", метою якого є популяризація традиційної культурної спадщини, екологічної свідомості серед населення, зміцнення контактів і культурних зв’язків із містами Дністровського басейну, обмін знаннями, культурними та народними традиціями, особливостями, досвідом, розширення світогляду.
До цієї пам’ятки природи можна добратися, як з села Розлуч, так і з села Вовче. Маршрут не складний, а отже підійде і для початківців. Довжина маршруту становить ~ 3 км. На всіх ділянках дороги Вас чекають неймовірні пейзажі, свіже карпатське повітря, гриби та ягоди (у сезон) та незабутні враження. Біля самого витоку облаштована ділянка для відпочинку подорожуючих, є бесідки для комфотрного застілля та сховку від дощу.
Крім того є можливість під’їхати на витоку Дністра на мотоциклах, квадроциклах, як з с. Вовче, так і з с. Розлуч, а також автомобілем з високим кліренсом з с. Вовче, або частково з с. Розлуч.

Дністер – транскордонна річка, яка бере свій початок в українських Карпатах на висоті 900 м, протікає територією Молдови та знову потрапляє до України, де впадає в Чорне море через Дністровський лиман.
Часто назву «Дністер» тлумачать як «велика ріка», і це не дивно, адже довжина Дністра складає 1352 км.
Своєрідність Дністра у його різноманітних ландшафтах: у верхів’ях - гірські краєвиди, стрімка течія, скелясті береги та мальовничі пороги; на рівнині - ріка сповільнюється, береги стають пологими; у дельті - швидкість течії настільки зменшується, що річка утворює острови, порослі вербами.
Найбільшими притоками Дністра є: Стрий у верхній течії; Серет, Збруч, Смотрич та Мурафа в середній течії; Реут та Бик у нижній течії. У верхів'ях притоки впадають в основному з правого боку, а в середньому Дністрі - з лівого.
Зараз у басейні Дністра проживає більше 5 млн. осіб в Україні та більше 2,7 млн. осіб у Молдові.
Витоки Дністра - це близько десяти потічків, що спускаються із північних схилів лісистих Карпат. Потічки однакові за довжиною та водністю, впадають у Дністер дуже близько до джерела, яке знаходиться на південно-західному схилі хребта Розлуч, поблизу с. Вовче.
Джерело Дністра є пам'яткою природи «Витік р. Дністер». Крім власне джерела Дністра, тут охороняються хвойні насадження. Недалеко від джерела розкинувся регіональний ландшафтний парк «Верхньодністровські Бескиди».
У лісах парку чарують своїми квітами лілія лісова та цибуля ведмежа, і стелиться зеленим килимом плаун колючий. Серед тварин на узліссях господарюють мідянка та гадюка звичайна, а у лісах - олень благородний та козуля європейська. Яскравим мешканцем гірських потічків є плямиста саламандра. Зустрічається в парку і гарний птах лелека білий, а, якщо пощастить, то можна побачити й пугача.