Церква Св. Архистратига Михайла 1663р, с.Ісаї

Церква Св. Архистратига Михайла

визначні місця
Image

Найдавніші відомості про церкву в с. Ісаї зустрічаються в документах 1507 р. Дерев’яна церква, що збереглась донині, збудована у 1663 р. майстром Іллею Пантелимоном, про що занотовано (за Драганом) у різьбленому написі на західному одвірку. Відновлювалась у 1801 і 1875 рр. Візитатор у 1766 р. відзначав, що всі три верхи були тризаломними, а над бабинцем був окремий престіл. На прохання громади, яка намірилася звести новий храм, проект нової дерев’яної церкви виконав у 1928 р. архітектор Яків Рудницький. У 1936 р. розпочалося будівництво нової мурованої церкви в неоукраїнському стилі за проектом архітектора Євгена Нагірного, завершене у 1938 р.

Обидві церкви розташовані на пагорбі посеред села при дорозі. Дерев’яна церква — пам’ятка архітектури національного значення, стоїть ближче до краю пагорба. Це єдина дерев’яна церква на Турківщині, яка зберегла свою первісну красу. Будівля належить до поодиноких тепер зразків з крилосами. Складається з квадратової нави, гранчастого вівтаря та прямокутного бабинця. Стіни надопасання і восьмериків, дахи, піддашшя та бані вкриті гонтами. Бароковий чотириярусний різьблений і золочений іконостас рядової побудови походять з 1669 р.

Всі об’єми завершені восьмериковими верхами (над навою з одним заломом), увінчаними цибулястими банями з невеликими ліхтарями і маківками. Над бабинцем на другому ярусі влаштована емпора з відкритою аркадою-галереєю. Оперізує церкву широке піддашшя, оперте на випусти вінців зрубів, яке навколо бабинця переходить в опасання на різьблених стовпах. Тепер простір перед бабинцем перетворений в закритий ганок.

На південь від старої церкви розташована дерев’яна дзвіниця, збудована у 1722 р., як зафіксовано в різьбленому написі на північному одвірку. Давніше вона служила брамою входу на прицерковну територію. Вкрита дзвіниця восьмибічним гонтовим стіжком.

Координати: с. Ісаї, 49.224168, 23.111703
Image
play-button2.svg